Laboratorium

Realizujemy zlecenia na badania zlecone w ramach poradni POZ oraz badania komercyjne.
Punkt poboru materiału do badań laboratoryjnych czynny jest:


Zaborze:
wtorek - piątek
8:00 - 10:00

Makoszowy:
poniedziałek i piątek
8:00 - 10:00

Maciejów:
poniedziałek - piątek
8:00 - 10:00Przygotowanie do pobrania krwi:

Do większości badań laboratoryjnych wskazane jest aby pacjent był na czczo. W dzień poprzedzający należy:

 • dobrze się nawodnić
 • spożyć lekki wieczorny posiłek
 • nie pić rano kawy, herbaty ani napojów słodzonych; dozwolone jest spożycie wody niegazowanej w niewielkich ilościach
 • w miarę możliwości pobranie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków chyba, że lekarz zaleci inaczej

Pacjenci na krzywą cukrową powinni zgłosić się na godzinę 8:00 oraz posiadać ze sobą glukozę wedle zaleceń lekarza (50g lub 75g).


Pobieranie moczu do badań laboratoryjnych:

Zaopatrz się w pojemnik właściwy dla konkretnego badania moczu. W przypadku badania ogólnego będzie to pojemnik jednorazowy, a przy badaniu na posiew musi to być pojemnik jałowy (sterylny).

Pojemnik z pobraną próbką moczu zamknij szczelnie i jak najszybciej dostarcz do Laboratorium. Jeśli nie możesz tego zrobić od razu, umieść naczynie w lodówce i przynieś je do zbadania jak tylko będziesz mógł. W przypadku badania na posiew próbka nie może pozostawać w lodówce dłużej niż 2 godziny. Mocz na posiew i do badania ogólnego pobierz rano po nocnym spoczynku.


 

Jak prawidłowo pobrać mocz do badania?

Osoba dorosła
 1. Przed pobraniem próbki moczu dokładnie, ciepłą wodą z mydłem umyj ręce, a następnie ujście cewki moczowej (u kobiet w okolicach sromu, od przodu w kierunku odbytu, a u mężczyzn żołądź po odsunięciu napletka). Wytrzyj się jednorazowym ręcznikiem . Zachowanie ścisłych zasad higieny ma na celu pozbycie się z powierzchni ciała bakterii, które, po dostaniu się do próbki mogą zafałszować wyniki badań.
 2. Do pojemnika oddaj mocz z tzw. „środkowego strumienia” (najpierw należy oddać pierwszą niewielką ilość moczu do toalety, a dopiero potem pobrać mocz do odpowiedniego dla badania pojemnika. Końcową porcję moczu należy znowu oddać do toalety).
 3. Jeśli wykonujemy badanie moczu (badanie ogólne moczu) pobrana przez Ciebie próbka powinna mieć od 50 do 100 mililitrów. Próbka do badania moczu na posiew może mieć kilka mililitrów.

Dzieci, niemowlęta

Próbkę moczu dziecka najlepiej pobrać rano, tuż po karmieniu.

 1. Zdejmij dziecku pieluszkę i umyj mu dokładnie okolicę ujścia cewki moczowej (u dziewczynek okolice sromu od przodu w kierunku odbytu, a u chłopców żołądź po odsunięciu napletka).
 2. Unieść dziecko i wymasuj mu mięśnie grzbietu od góry ku dołowi, wzdłuż kręgosłupa.
 3. Pamiętaj, by robić to w ciepłym pomieszczeniu (mięśnie szybciej się rozluźnią, a dziecko uniknie przeziębień)
 4. W momencie kiedy dziecko zacznie oddawać mocz, tak jak w przypadku pobierania moczu u osób dorosłych, pobierz próbkę ze „środkowego strumienia” do odpowiedniego pojemnika.

Cennik badań laboratoryjnych


W przypadku wykonywania badań komercyjnie, do zestawu badań laboratorium dolicza 3zł kosztów poboru.